Jak dbać o wynajęty samochód?

Wynajem samochodu to komfortowa usługa, która jednak nie zwalnia nas od konieczności dbania o jego stanu. Po zakończeniu korzystania, należy zwrócić pojazd w stanie identycznym, w jakim go otrzymaliśmy. Najważniejsza jest troska o jego czystość, stan techniczny oraz uzupełnienie baku o brakujące paliwo. Poniżej omawiamy ten temat w szczegółach – podpowiadamy na jakie detale warto zwrócić uwagę oraz o jak zadbać o wypożyczony samochód w czasie użytkowania, by nie powstały żadne ślady zużycia.

Troska o wynajęty samochód – niczym o swój własny

O samochód z wypożyczalni należy dbać zupełnie jak o swój własny. Dotyczy to przede wszystkim takich kwestii jak: stan techniczny, wygląd zewnętrzny oraz czystość wewnątrz kabiny. W trakcie podpisywania umowy warto przyjrzeć się, czy widnieje w niej zapis określający w jakim stanie powinien znajdować się pojazd w momencie zwracania. Często niewywiązania się z tych obowiązków związane jest z dodatkowymi opłatami.

Pielęgnacja wynajętego samochodu – od zewnątrz

Od strony zewnętrznej – najważniejsza jest troska o stan wizualny pojazdu. By osłonić warstwę lakieru, samochody z wypożyczalni są często oklejane dodatkowymi foliami ochronnymi. Jest to rozwiązanie skuteczne i powszechnie stosowane przez wiele firm. Im folia jest grubsza, tym lepiej będzie chronić przed zarysowaniami. Zakładanie takiej folii nie jest szczególnie trudne ani drogie, dlatego w przypadku jej braku – można zlecić to zadanie serwisowi samochodowemu. Warto zdecydować się na to jeśli planują Państwo podróż po wyboistych terenach i nieutwardzonych drogach. Wszelkie drobne kamyczki i żwirki mogą stanowić potencjalną przyczynę powstania rysy.

Osoby wynajmujące pojazd są odpowiedzialne za naprawę wszelkich widocznych uszkodzeń, które powstały w czasie korzystania z niego. Dotyczy to nie tylko karoserii, ale również potencjalnych uszkodzeń lusterka, pęknięć w jego obudowie, lub uszkodzeń systemu świetlnego.

Pod kątem technicznym, samochód powinien być w takim samym stopniu sprawny, w jakim został wypożyczony. Oczywiście nie każda powstała usterka musi zostać spowodowana przez osoby wynajmujące. Niektóre wynikają po prostu z faktu starzenia się materiałów lub powolnego zużywania elementów. Dlatego wszelkie pojawiające się problemy należy dokładnie odnotować oraz poinformować o nich wypożyczalnię.

Troska o samochód o wewnątrz

Wnętrze kabiny pasażera powinno zostać dokładnie oczyszczone po zakończeniu wynajmu. Należy opróżnić je ze śmieci, dokładnie wytrzepać dywaniki oraz odkurzyć obicia tapicerowane. Warto też przetrzeć deskę rozdzielczą, usuwając z niej zaplamienia i kurz. O wnętrze kabiny warto zadbać już na etapie korzystania z pojazdu i po prostu unikać sytuacji mogących doprowadzić do trwałego zabrudzenia elementów wyposażenia.

Ponadto istotne jest, by w momencie oddawania pojazdu sprawnie działały wszystkie systemy i urządzenia ulokowane wewnątrz kabiny. Chodzi przede wszystkim o elementy systemu GPS, kamery cofania, radia, klapki od schowków oraz inne dodatki. Niestety, ale za uszkodzenia w ich obrębie firma wynajmująca również może naliczyć dodatkowe opłaty. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych busów do wynajęcia  i limuzyn do wynajęcia z kierowcą