Jak wygląda wynajem busa? Kilka praktycznych porad przed podpisaniem umowy
Samodzielne wynajęcie busa to nic skomplikowanego. Ogranicza się przede wszystkim do określenia typu pojazdu, jaki będzie potrzeby. Należy dopasować go do ilości osób i długości spodziewanej trasy. Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe systemy zabezpieczeń oraz najważniejsze udogodnienia – takie jak klimatyzacja. Poniżej przybliżamy ten temat oraz wskazujemy na najważniejsze sprawy, o których warto pamiętać na różnych etapach wynajmu busa.
Zasady wynajmu busa – sprawy ważne z perspektywy klientów
Coraz więcej firm oferuje wynajem busa. Wynikają z tego pewne korzyści, które skłaniają do skorzystania z tej usługi. Przede wszystkim rośnie poziom konkurencji, co przekłada się na malejące ceny. Wiele firm oferuje bardzo przejrzyste cenniki oraz ogranicza ilość formalności, jakie należy załatwić przed podpisaniem umowy. Często stosowana jest polityka, zgodnie z którą im dłuższy jest okres najmu, tym tańsza jest dobowa opłata za dostęp do danego pojazdu. Warto unikać kontrahentów, którzy oferują usługę wynajmu na niejasnych i trudnych do zrozumienia warunkach cenowych. Im będą one prostsze i jaśniejsze – tym lepiej.
Warto też zwrócić uwagę, czy cena najmu obejmuje koszty zużycia paliwa. Najczęściej otrzymywany pojazd jest zatankowany do pełna i w takim samym stanie należy go zwrócić. Przy podpisywaniu umowy należy doczytać, czy dopuszcza ona przewóz takiego typu bagażu, jaki planują Państwo zabrać z sobą. Niektórzy kontrahenci wykluczają przewóz rowerów, hulajnóg, lub innych maszyn/obiektów o dużych gabarytach.
Podpisywanie umowy i jej najważniejsze warunki
Polecamy też zwrócić uwagę na możliwość podstawienia samochodu pod wskazany adres. Niektóre firmy wymagają, aby samodzielnie odebrać pojazd z ich siedziby. Warto też upewnić się, czy określony został teren, na którym bus może się przemieszczać. Niektóre firmy ograniczają jego użytkowanie wyłącznie do terenu Polski – inne natomiast oferują możliwość wynajmu w czasie wyjazdu za granicę. Istotną sprawą jest pod tym względem ubezpieczenie od skutków wypadków (w tym holowanie), które dotyczy zwykle wyłącznie naszego kraju. W przypadku wystąpienia takich problemów za granicą – wynajmujący może zostać obciążony związanymi z tym opłatami.
Nawiązanie umowy wymaga także wniesienia kaucji. Jej wysokość może być różna i zależy od oczekiwań konkretnego przedsiębiorcy. Oczywiście jest to kaucja zwrotna, która podlega oddaniu jeśli tylko pojazd zostanie zwrócony w stanie nienaruszonym. Wynajem busów jest też obostrzony pewnymi konkretnymi warunkami dotyczącymi osób kierujących. Warto upewnić się, kto spośród pasażerów będzie uprawniony do kierowania samochodem i czy osoby te zostały wyznaczone w samej treści umowy.
Warto też podkreślić, że sam wynajem busa jest usługą dość łatwą do nawiązania. Tym bardziej, że wiele firm pozwala na jej dokonanie w sposób automatyczny, za pośrednictwem odpowiedniego panelu na ich stronie internetowej. Istnieje też możliwość wynajmu telefonicznego – co pozwala na dopytanie o szczegóły oferty oraz o sprawy związane z wyposażeniem konkretnych interesujących Państwa modeli pojazdów.